2009 Dauphine Libere Results - Stage 8

News & Results

06/14/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Dauphine Libere Results - Stage 8

Stef Clement wins final stage; Audience sees Alejandro Valverde take overall race win ahead of Cadel Evans.

Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi               47.10
73 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana                                 49.48
74 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                             49.59
75 Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto                              50.03
76 William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom                       50.24
77 Simon Spilak (Slo) Lampre - N.G.C                                51.48
78 Sergey Renev (Kaz) Astana                                        52.38
79 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C                               53.00
80 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                 53.29
81 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                             54.12
82 Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                54.32
83 Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto                           55.44
84 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                      55.53
85 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - High Road                   56.00
86 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                           59.17
87 Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                           1.00.26
88 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                       1.00.37
89 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana                                     1.01.28
90 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                           1.02.25
91 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux                     1.02.45
92 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto                               1.03.04
93 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne    1.03.57
94 Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team                             1.04.52
95 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom                    1.05.10
96 Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux                     1.05.54
97 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom                   1.05.56
98 Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team                            1.06.10
99 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne             1.06.55
100 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux                       1.08.22
101 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha                             1.08.36
102 Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto                 1.08.51
103 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                        1.09.37
104 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia - High Road                  1.11.01
105 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi                   1.11.08
106 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom                     1.11.17
107 Marco Velo (Ita) Quick Step                                   1.11.58
108 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                               1.12.07
109 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                            1.12.27
110 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                  1.12.31
111 Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne               1.12.41
112 Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team                           1.13.42
113 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream                          1.15.42
114 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road               1.17.21
115 Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto            1.17.27
116 Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto                        1.17.49
117 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C                       1.17.52
118 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                     1.20.31
119 Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas                        1.21.19
120 Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha                            1.21.51
121 Jelle Vanendert (Bel) Silence - Lotto                         1.22.48
122 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha                                 1.23.55
123 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C                           1.24.05
124 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre - N.G.C                      1.24.30
125 Paul Voss (Ger) Team Milram                                   1.24.43
126 Franck Hoj (Den) Team Saxo Bank                               1.25.24
127 Maarten Wynants (Bel) Quick Step                              1.25.59
128 Dominik Roels (Ger) Team Milram                               1.27.11
129 Maciek Bodnar (Pol) Liquigas                                  1.29.03
130 Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha                              1.29.13
131 Roy Sentjens (Ned) Silence - Lotto                            1.36.33
132 Christian Kux (Ger) Team Milram                               1.41.34
133 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux                   1.41.53
134 Alexander Serov (Rus) Team Katusha                            1.43.26
135 Angelo Furlan (Ita) Lampre - N.G.C                            1.46.08

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment