2009 Dauphine Libere Results - Stage 3

News & Results

06/9/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Dauphine Libere Results - Stage 3

June 9, 2009: Dauphine Libere: Tournus - Saint Etienne (182 km):
1 Niki Terpstra (Ned) Team Milram       04:32:34
2 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale                               
3 Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom                           
4 Remi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                      
5 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel - Euskadi               
6 Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha                               1.32
7 Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas                              
8 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C                                 
9 Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team                                  
10 Christian Knees (Ger) Team Milram                                  
11 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                               
12 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road                        
13 Paul Voss (Ger) Team Milram                                        
14 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                                 
15 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                                  
16 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                 
17 William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom                         
18 Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                               
19 David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto                     
20 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                   
21 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne                
22 Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                                
23 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                               
24 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                                   
25 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence - Lotto                        
26 Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank                         
27 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream                          
28 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                 
29 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom                        
30 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                    
31 Marco Velo (Ita) Quick Step                                        
32 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom                       
33 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                       
34 Craig Lewis (USA) Team Columbia - High Road                        
35 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank                             
36 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia - High Road                       
37 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                          
38 Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha                                   
39 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
40 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha                                  
41 Maciek Bodnar (Pol) Liquigas                                       
42 Ivan Basso (Ita) Liquigas                                          
43 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                           
44 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                                
45 Stef Clement (Ned) Rabobank                                        
46 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                               
47 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                      
48 Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto                             
49 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                        
50 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana                        
51 Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas                                      
52 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                              
53 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                        
54 Servais Knaven (Ned) Team Milram                                   
55 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                  
56 Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux                       
57 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                               
58 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C                                 
59 Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
60 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana                                
61 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team                                  
62 Martin Velits (Svk) Team Milram                                    
63 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream                          
64 Sergey Renev (Kaz) Astana                                          
65 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                    
66 Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                    
67 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne        
68 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                             
69 Simon Spilak (Slo) Lampre - N.G.C                                  
70 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                            
71 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                             
72 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana                                         
73 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                           
74 Laurent Lefèvre

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment