2009 Dauphine Libere Results - Stage 1

News & Results

06/7/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Dauphine Libere Results - Stage 1

Cadel Evans beats Alberto Contador.

Jeux                       
45 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                            
46 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                    1.02
47 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
48 Yuri Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom                          
49 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team                                
50 Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto                   1.03
51 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha                                      
52 David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                  
53 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux                            
54 Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team                             1.04
55 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto                                   
56 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom                     1.05
57 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                                   
58 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom                       1.07
59 Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                    
60 Lazlo Bodrogi (Fra) Team Katusha                                1.08
61 Servais Knaven (Ned) Team Milram                                   
62 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                 
63 Héctor González Baeza (Spa) Fuji-Servetto                       1.09
64 Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom                       
65 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                               
66 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                          1.10
67 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream                            1.11
68 Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team                             1.12
69 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                           
70 José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale                  
71 Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                  
72 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                        
73 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream                          
74 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                            
75 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale                           1.13
76 Murillo Antonio Fischer (Bra) Liquigas                             
77 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                 1.15
78 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road                        
79 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C                                 
80 Steven Cozza (USA) Garmin - Slipstream                          1.16
81 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                                
82 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                           1.17
83 Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                    
84 Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto                             1.18
85 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                      
86 Paul Voss (Ger) Team Milram                                        
87 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream                          
88 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas                                     
89 Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank                         
90 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi              1.19
91 Daniel Martin (Irl) Garmin - Slipstream                            
92 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream                           
93 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana                                1.20
94 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Rabobank                             
95 Jelle Vanendert (Bel) Silence - Lotto                              
96 Kevin De Weert (Bel) Quick Step                                 1.21
97 Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                                
98 Mathieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux                         
99 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - High Road                  1.22
100 Nicolay Trussov (Rus) Team Katusha                                
101 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom                      
102 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C                               
103 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                         1.23
104 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - High Road                    
105 Sergey Renev (Kaz) Astana                                         
106 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                         1.24
107 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                               
108 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                      
109 Alexander Serov (Rus) Team Katusha                                
110 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                           1.25
111 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                              
112 Fabrice Piamontesi (Ita) Fuji-Servetto                            
113 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre - N.G.C                       1.26
114 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                1.28
115 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux                           

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment