2009 Criterium International Results - Stage 1

News & Results

03/28/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Criterium International Results - Stage 1

Casper wins stage 1 and takes overall lead.

(Fra) BBox Bouygues Telecom              
12 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne                  
13 Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team         
14 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                         
15 Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team                        
16 Reinier Honig (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team          
17 Romain Feillu (Fra) Agritubel                             
18 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                           
19 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                    
20 Roman Kireyev (Kaz) Astana                                
21 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                       
22 Simon Geschke (Ger) Skil-Shimano                          
23 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream                 
24 Jimmy Engoulvent (Fra) Besson Chaussures - Sojasun        
25 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                      
26 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team         
27 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                      
28 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
29 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad                
30 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis                          
31 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad             
32 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                      
33 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank                      
34 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux              
35 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia - Highroad               
36 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                        
37 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      
38 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team         
39 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  
40 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - Highroad            
41 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                          
42 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom                 
43 Yann Huguet (Fra) Agritubel                               
44 Rui Costa (Por) Caisse d'Epargne                          
45 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
46 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad           
47 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                      
48 Jérôme Coppel (Fra) Française Des Jeux                    
49 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                            
50 Jeremy Galland (Fra) Besson Chaussures - Sojasun          
51 Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun          
52 Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun      
53 Alan Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi                   0.20
54 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel - Euskadi              0.28
55 Christophe Kern (Fra) Cofidis                          0.37
56 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                   0.44
57 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                         
58 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                      
59 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                       
60 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom              
61 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom                 
62 Daniel Navarro (Spa) Astana                               
63 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux                   
64 Anthony Ravard (Fra) Agritubel                            
65 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                       
66 Julien Simon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun            
67 Nicolas Hartmann (Fra) Bretagne - Schuller                
68 Clément Lhotellerie (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team    
69 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                       
70 Ian Mckissick (USA) BMC Racing Team                       
71 Martial Ricci Poggi (Fra) Landbouwkrediet - Colnago       
72 Janez Brajkovic (Slo) Astana                              
73 Kevin Neyrinck (Bel) Landbouwkrediet - Colnago            
74 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                
75 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream                 
76 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream                 
77 Steve Houanard (Fra) Skil-Shimano                         
78 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                 
79 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                           
80 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano                        
81 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team                         
82 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                         
83 Joan Horrach (Spa) Team Katusha                           
84 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                       
85 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha                             
86 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                         
87 Anthony Charteau

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment