2008 Vattenfall Cyclassics Results

News & Results

09/7/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Vattenfall Cyclassics Results

Robbie McEwen (Silence-Lotto) wins in Hamburg. Mark Renshaw (Credit Agricole) 2nd; Allan Davis (Quick Step) 3rd.

David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                   
79 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                              
80 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                
81 Kjell Carlström (Fin) Liquigas                              
82 Jonathan Hivert (Fra) Credit Agricole                       
83 Ignatas Konovalovas LIT19851208 Credit Agricole             
84 René Haselbacher (Aut) Astana                               
85 Jos Van Emden (Ned) Rabobank                                
86 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                            
87 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                              
88 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                             
89 Wim Van Huffel (Bel) Silence-Lotto                       9.32
90 Alexandre Blain (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone      
91 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Volksbank - Corratec         
92 Lasse Bochmann (Den) Team CSC Saxo Bank                     
93 Harald Morscher (Aut) Team Volksbank - Corratec             
94 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                         
95 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                  
96 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                              
97 Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi           11.16
DNF Daniele Righi (Ita) Lampre                                 
DNF Roberto Longo (Ita) Lampre                                 
DNF Francesco Gavazzi (Ita) Lampre                             
DNF Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                               
DNF Simon Spilak (Slo) Lampre                                  
DNF Marco Bandiera (Ita) Lampre                                
DNF Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                
DNF Bram De Groot (Ned) Rabobank                               
DNF Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia                       
DNF Andreas Klier (Ger) Team Columbia                          
DNF Thomas Löfkvist (Swe) Team Columbia                        
DNF Tony Martin (Ger) Team Columbia                            
DNF Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia                         
DNF José Rujano Guillen (Ven) Caisse d'Epargne                 
DNF Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                
DNF Michael Schär (Swi) Astana                                 
DNF Fabian Cancellara (Swi) Team CSC Saxo Bank                 
DNF Jason Mccartney (USA) Team CSC Saxo Bank                   
DNF Klostergaard Larsen (Den) Team CSC Saxo Bank               
DNF Lander Aperribay (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
DNF Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                
DNF Eros Capecchi (Ita) Scott - American Beef                  
DNF Raivis Belohvosciks (Lat) Scott - American Beef            
DNF Dario David Cioni (Ita) Silence-Lotto                      
DNF Nick Gates (Aus) Silence-Lotto                             
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto                  
DNF Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                     
DNF Maciej Bodnar (Pol) Liquigas                               
DNF Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                         
DNF Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                            
DNF Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                          
DNF Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux                     
DNF Tom Stubbe (Bel) Française Des Jeux                        
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux                 
DNF Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quick Step                         
DNF Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                            
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                     
DNF Simon Gerrans (Aus) Credit Agricole                        
DNF Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                        
DNF Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                    
DNF Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                  
DNF Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale                      
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale                   
DNF Erki Putsep (Est) Bouygues Telecom                         
DNF Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                      
DNF Yuriy Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                      
DNF Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone       
DNF Steve Zampieri (Swi) Cofidis, Le Credit Par Telephone      
DNF Yann Huguet (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone         
DNF Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone       
DNF Dominik Roels (Ger) Team Milram                            
DNF Markus Eichler (Ger) Team Milram                           
DNF Björn Schröder (Ger) Team Milram                           
DNF Brett Lancaster (Aus) Team Milram                          
DNF Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                 
DNF Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano                          
DNF André Korff (Ger) Team Volksbank - Corratec                
DNF Andreas Dietziker (Swi) Team Volksbank - Corratec          
DNF Gerrit Glomser (Aut) Team Volksbank - Corratec             
DNF René

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment