2008 Tour of Great Britain Results - Stage 8

News & Results

09/14/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour of Great Britain Results - Stage 8

Petacchi wins final stage ahead of Roadcycling.com diarist Julian Dean; Lequatre wins 2008 Tour of Britain ahead of Cummings.

LPR Brakes - Ballan                             
76 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                                                
77 Bradley Wiggins (GBr) Team Columbia                                          
78 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes - Ballan                                  1.33
79 Dean Downing (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk                           1.41
80 Cameron Meyer (Aus) South Australia.com-AIS                               1.59
81 Chris Sorensen (Den) Team CSC - Saxo Bank                                 2.18
82 Bradley McGee (Aus) Team CSC - Saxo Bank                                     
83 Zakkari Dempster (Aus) South Australia.com-AIS                            7.18
DNF Diego Caccia (Ita) Barloworld                                               
DNS Kim Kirchen (Lux) Team Columbia

Final overall rankings:
1 Geoffroy Lequarte (Fra) Agritubel      27:21:49
2 Steve Cummings (GBr) Barloworld                                            0.05
3 Ian Stannard (GBr) Great Britain                                           0.14
4 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Chipotle-presented by H30                  0.15
5 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Ballan                                 0.16
6 Benny De Schrooder (Bel) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam   0.20
7 Daniel Fleeman (GBr) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam    0.25
8 Frederik Veuchelen (Bel) Topsport Vlaanderen                               0.29
9 Emilien Berges (Fra) Agritubel                                             0.50
10 Russell Downing (GBr) Pinarello RT - Canditv                              1.25
11 Alejandro Marque Porto (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                    1.48
12 Jonathan Bellis (GBr) Team CSC - Saxo Bank                                1.50
13 Kristian House (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk                            
14 Roger Hammond (GBr) Team Columbia                                         1.53
15 David George (RSA) MTN Energade                                           1.55
16 Chris Sutton (Aus) Team Garmin-Chipotle-presented by H30                  2.00
17 Simon Richardson (GBr) Plowman Craven RT                                  2.05
18 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen                              2.49
19 Kevin Evans (RSA) MTN Energade                                            3.32
20 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                              5.05
21 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia                                  9.19
22 Matthew Goss (Aus) Team CSC - Saxo Bank                                   9.50
23 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Chipotle-presented by H30                  10.36
24 Tom Southam (GBr) Great Britain                                          11.56
25 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Ballan                            12.26
26 Ben Swift (GBr) Great Britain                                            12.52
27 Vicente Reynes (Spa) Team Columbia                                           
28 Johnnie Walker (Aus) South Australia.com-AIS                             13.18
29 Malcolm Elliott (GBr) Pinarello RT - Canditv                             13.39
30 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                               14.12
31 Serge Pauwels (Bel) Topsport Vlaanderen                                  15.10
32 Rob Partridge (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk                         16.19
33 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                         16.20
34 Romain Feillu (Fra) Agritubel                                            16.21
35 Evan Oliphant (GBr) Plowman Craven RT                                        
36 Steven Caethoven (Bel) Agritubel                                         17.51
37 Waylon Woolcock (RSA) MTN Energade                                       18.01
38 Jonathan McEvoy (GBr) Great Britain                                      18.03
39 Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes - Ballan                                  18.11
40 Tom Murray (GBr) Pinarello RT - Canditv                                  19.01
41 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC - Saxo Bank                                19.08
42 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen                           19.09
43 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes - Ballan                                 19.46
44 David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                   20.02
45 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                                            21.49
46 Paul Sneeboer (Ned) Palmeiras Resort - Tavira                            22.51
47 Greg Henderson (NZl) Team Columbia                                       23.12
48 Chris Sorensen (Den) Team CSC - Saxo Bank                                23.23
49 Santiago Botero (Col) Rock Racing                                        24.14
50 Daryl Impey (RSA) Barloworld                                             24.33
51 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                          24.44
52 Andrew Tennant (GBr) Great Britain                                       26.13
53 Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes - Ballan                         26.24
54 Tyler Hamilton (USA) Rock Racing                                         27.22
55 Lee Davis (GBr) Pinarello RT - Canditv                                   27.36
56 Wesley Sulzberger (Aus) South Australia.com-AIS                          27.50
57 Victor Hugo Pena (Col) Rock Racing                                       28.39
58

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment