2008 Tour of Germany Results - Stage 2

News & Results

08/31/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour of Germany Results - Stage 2

De La Fuente wins stage; Gerdemann leads overall.

Silence - Lotto                         
72 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
73 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                    
74 Björn Schröder (Ger) Team Milram                                 
75 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi              
76 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step                              
77 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                               
78 Gerald Ciolek (Ger) Team Columbia                                
79 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano                             2.06
80 Jason McCartney (USA) Team CSC - Saxo Bank                       
81 Dario David Cioni (Ita) Silence - Lotto                          
82 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                               
83 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
84 Lander Aperribay (Spa) Euskaltel - Euskadi                       
85 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                    
86 Daniel Musiol (Ger) Team Volksbank                               
87 Jens Voigt (Ger) Team CSC - Saxo Bank                            
88 Stéphane Augé (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone            
89 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                     
90 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                                   
91 Philipp Ludescher (Aut) Team Volksbank                           
92 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                    
93 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                   
94 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                       
95 Perrig Quemeneur (Fra) Bouygues Telecom                          
96 Juan José Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
97 Mark Renshaw (Aus) Crédit Agricole                               
98 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                      
99 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step                              
100 René Weissinger (Ger) Team Volksbank                            
101 Gerrit Glomser (Aut) Team Volksbank                          2.34
102 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone        
103 Roberto Longo (Ita) Lampre                                      
104 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                  
105 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                                 
106 David Loosli (Swi) Lampre                                       
107 Kjell Carlström (Fin) Liquigas                                  
108 Addy Engels (Ned) Quick Step                                    
109 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                      
110 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                      
111 Robbie McEwen (Aus) Silence - Lotto                             
112 Nick Gates (Aus) Silence - Lotto                                
113 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                          
114 Bert Grabsch (Ger) Team Columbia                             3.24
115 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                           
116 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                             
117 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                            
118 Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano                                
119 André Greipel (Ger) Team Columbia                               
120 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano                           
121 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                             
122 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                 
123 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia                              
124 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia                            
125 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC - Saxo Bank           
126 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                    
127 Tom Stubbe (Bel) Française des Jeux                             
128 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                              
129 Raivis Belohvosciks (Lat) Scott - American Beef                 
130 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                
131 Olaf Pollack (Ger) Team Volksbank                               
132 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                     
133 Dominik Roels (Ger) Team Milram                                 
134 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                             
135 André Korff (Ger) Team Volksbank                                
136 Héctor González (Spa) Scott - American Beef                     
137 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                       
138 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                                
139 Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux                  4.26
140 Martin Müller (Ger) Team Milram                              4.49
141 Marco Bandiera (Ita) Lampre                                     
142 René Haselbacher (Aut) Astana                                5.32
143 Tony Martin (Ger) Team Columbia                                 
144 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                
145 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner                               
146 Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner                          
147 Markus Eichler (Ger) Team Milram                                
148 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                  5.55
149 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                             7.16

Overall rankings after stage 2:
1 Linus Gerdemann (Ger) Team

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment