2008 Tour de France Results - Stage 7

News & Results

07/11/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour de France Results - Stage 7

Leon Sanchez attacks and wins; Kirchen maintains overall lead.

Stage 7: July 11, 2008: Tour de France: Brioude - Aurillac (158 km):
1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne      03:52:53
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                          0.06
3 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                   
4 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia                                   
5 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne               
6 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                         
7 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
8 Josep Jufre Pou (Spa) Saunier Duval - Scott                      
9 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30         
10 Andy Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                         
11 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Scott                
12 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                               
13 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval - Scott                      
14 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                                 
15 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                    
16 Frank Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                        
17 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                 
18 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                 
19 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                           
20 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                
21 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                  
22 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval - Scott                    
23 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                  
24 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                           0.33
25 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                               
26 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                               
27 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                    
28 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                    
29 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                         
30 Christian Knees (Ger) Team Milram                               
31 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval - Scott                      
32 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi             
33 Manuel Beltran Martinez (Spa) Liquigas                          
34 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                         
35 Maxime Monfort (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone          
36 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                            
37 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                     
38 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                           
39 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                       
40 Moises Dueñas Nevado (Spa) Barloworld                           
41 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                     
42 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                           
43 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                   
44 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                            
45 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                             
46 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                
47 José Iván Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne                      
48 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Agritubel                         
49 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                       
50 David Millar (GBr) Team Garmin-Chipotle p/b H30                 
51 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC - Saxo Bank                     
52 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                  
53 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia                             
54 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                       
55 David De La Fuente Rasilla (Spa) Saunier Duval - Scott          
56 Félix Rafael Cárdenas (Col) Barloworld                          
57 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                         
58 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                
59 Marco Velo (Ita) Team Milram                                 2.30
60 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                  
61 Christophe Le Mével (Fra) Crédit Agricole                       
62 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                     
63 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                     
64 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia                         
65 Amaël Moinard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           
66 Dario David Cioni (Ita) Silence - Lotto                         
67 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                              3.17
68 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                                   
69 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                    
70 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                    
71 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                               
72 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                           
73 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment