2008 Tour de France Results - Stage 2

News & Results

07/6/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour de France Results - Stage 2

Sprinter God Thor Hushovd wins stage 2; Valverde maintains overall lead.

La Mondiale                              
151 Stéphane Augé (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 
152 Johan Van Summeren (Bel) Silence - Lotto                              
153 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
154 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                           
155 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                                   
156 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                                     
157 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom                                
158 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                               
159 Danny Pate (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                         
160 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom                         
161 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne                     
162 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                 
163 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                                    
164 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia                                    
165 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia                                   
166 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux                             3.22
167 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                             3.25
168 Björn Schröder (Ger) Team Milram                                   3.27
169 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                       3.35
170 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      4.05
171 Wim Vansevenant (Bel) Silence - Lotto                                 
172 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Chipotle p/b H30                        
173 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                  
174 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                                  
175 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                          4.52
176 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                             
177 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                   
178 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval - Scott                     7.18
179 Mauricio Soler (Col) Barloworld                                       

Overall rankings after stage 2:
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne      08:21:20
2 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia                                      0.01
3 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                       
4 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Scott                        
5 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                                       
6 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                    
7 David Millar (GBr) Team Garmin-Chipotle p/b H30                         
8 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval - Scott                              
9 Frank Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                                
10 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                         
11 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                               
12 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                              
13 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                                        
14 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                                  0.07
15 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                           
16 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
17 Andy Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                                
18 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                                  
19 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
20 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                                  
21 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30               
22 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                  
23 Christian Knees (Ger) Team Milram                                      
24 George Hincapie (USA) Team Columbia                                    
25 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                           
26 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Quick Step                             
27 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                        
28 Manuel Beltran Martinez (Spa) Liquigas                                 
29 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                   
30 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                              
31 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                           
32 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                           
33 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC - Saxo Bank                           
34 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                        
35 Maxime Monfort (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 
36 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                             
37 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                         
38 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                          
39 Jens Voigt (Ger) Team CSC - Saxo Bank                                  
40 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                       
41 Trent Lowe (Aus) Team Garmin-Chipotle p/b H30                          
42 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Chipotle p/b H30                      
43 Damiano

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment