2008 Tour de France Results - Stage 16

News & Results

07/22/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour de France Results - Stage 16

Dessel takes stage win; Schleck maintains overall lead.

Stage 16: July 22, 2008: Tour de France: Cuneo - Jausiers (156 km):
1 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale      04:31:27
2 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                                      
3 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                                                 
4 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                                                0.03
5 George Hincapie (USA) Team Columbia                                                    0.24
6 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                                     
7 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                                     
8 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                                   1.03
9 Andy Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                                                1.28
10 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                                        
11 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                                                        
12 Frank Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                                                 
13 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                                       
14 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                                              
15 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                                          
16 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                                                    
17 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi                                     1.32
18 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia                                                  
19 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia                                                       2.03
20 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                                             
21 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                             
22 Christian Knees (Ger) Team Milram                                                     2.36
23 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                                                       
24 Jens Voigt (Ger) Team CSC - Saxo Bank                                                 3.21
25 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                                        4.04
26 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30                                 
27 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                              4.13
28 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                                      
29 Maxime Monfort (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                                   
30 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Chipotle p/b H30                                     4.27
31 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                                               4.30
32 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                                               4.49
33 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                                        5.13
34 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                                                     5.27
35 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld                                                       
36 Amaël Moinard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                                 5.43
37 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                                                 6.39
38 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                           
39 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                                                        
40 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                                                       6.50
41 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                                                  
42 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                                                            
43 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                                7.50
44 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                                             8.25
45 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                                                    10.18
46 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                                                          
47 José Iván Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne                                           10.31
48 Christophe Le Mével (Fra) Crédit Agricole                                            10.57
49 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                                            
50 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                                              
51 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                              11.49
52 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                                         11.58
53 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi                                             13.18
54 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC - Saxo Bank                                             
55 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                                 13.49
56 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                                                    
57 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                                     13.57
58 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                               14.11
59 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                                  14.41
60 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Agritubel                                                  
61 Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux                                                
62 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                                              
63 Peter Velits (Svk) Team Milram                                                       15.29
64 David Le Lay (Fra) Agritubel                                                         17.24
65 Gorka Verdugo Markotegi (Spa) Euskaltel - Euskadi                                    19.05
66 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                                            19.36
67 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC - Saxo Bank                                          20.57
68 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                                        

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment