2008 Tour de France Results - Stage 1

News & Results

07/5/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour de France Results - Stage 1

Valverde wins first stage, takes yellow jersey.

Stage 1: July 5, 2008: Tour de France: Brest - Plumelec (198 km):
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne      04:00:36
2 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                    
3 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                         
4 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia                              
5 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval - Scott                   
6 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                            
7 Frank Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                     
8 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                               
9 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                              
10 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                     
11 David Millar (GBr) Team Garmin-Chipotle p/b H30             
12 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Scott            
13 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                             
14 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank             
15 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                          
16 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC - Saxo Bank                
17 Andy Schleck (Lux) Team CSC - Saxo Bank                     
18 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30    
19 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi           
20 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                        
21 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                 
22 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                
23 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Quick Step                  
24 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi         
25 Manuel Beltran Martinez (Spa) Liquigas                      
26 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                
27 Christian Knees (Ger) Team Milram                           
28 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia                     
29 George Hincapie (USA) Team Columbia                         
30 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                       
31 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                               
32 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                       
33 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                             
34 Baden Cooke (Aus) Barloworld                                
35 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                       
36 Trent Lowe (Aus) Team Garmin-Chipotle p/b H30               
37 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia                         
38 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                   
39 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                
40 Maxime Monfort (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone      
41 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                            
42 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi          
43 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                  
44 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Chipotle p/b H30           
45 Jens Voigt (Ger) Team CSC - Saxo Bank                       
46 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                              
47 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi            
48 Gorka Verdugo Markotegi (Spa) Euskaltel - Euskadi           
49 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                     
50 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                               
51 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                              
52 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                         
53 José Iván Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne                  
54 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone      
55 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                     
56 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                           
57 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                           
58 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                              
59 Mauro Facci (Ita) Quick Step                                
60 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Agritubel                     
61 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                 
62 Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval - Scott               
63 Pieter Weening (Ned) Rabobank                               
64 Moises Dueñas Nevado (Spa) Barloworld                       
65 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                              
66 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone    
67 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                               
68 Marco Velo (Ita) Team Milram                                
69 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                        
70 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                           
71 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                         
72 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld                          
73 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                 
74 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi                    

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment