2008 Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

News & Results

03/18/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

Chicchi kicks back; Cancellara wins 2008 Tirreno-Adriatico.

Belohvosciks (Lat) Saunier Duval - Scott                                   
96 Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes                                                
97 Paolo Bailetti (Ita) LPR Brakes                                                   
98 William Frischkorn (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30                     
99 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                                  
100 Andrea Tonti (Ita) Quick Step                                                    
101 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                                      
102 Magnus Backstedt (Swe) Slipstream Chipotle Presented By H30                      
103 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval - Scott                                          
104 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                              2.32
105 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                                                    
106 Maarten Wynants (Bel) Quick Step                                                 
107 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                                         
108 Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld                                              
109 Jure Golcer (Slo) LPR Brakes                                                     
110 Dries Devenyns (Bel) Silence - Lotto                                             
111 Raffaele Illiano (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           
112 Claudio Cucinotta (Ita) LPR Brakes                                               
113 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
114 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux                                        
115 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems                                    
116 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval - Scott                                       
117 Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel - Euskadi                                    
118 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                                
119 Andy Schleck (Lux) Team CSC                                                   2.37
120 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                             2.32
121 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                     5.04
122 Paul Martens (Ger) Rabobank                                                      
123 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) CSF Group Navigare                             
124 Filippo Savini (Ita) CSF Group Navigare                                          
125 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                         
126 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                                          
127 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems                                         
128 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank                                               
129 Mauro Facci (Ita) Quick Step                                                     
130 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes                                                  
131 Paolo Bettini (Ita) Quick Step                                                   
132 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner                                                   
133 Marco Corti (Ita) Barloworld                                                     
134 Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes                                                   
135 Ermanno Capelli (Ita) Saunier Duval - Scott                                      
136 Kevin De Weert (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                           
137 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                           
138 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                                        
139 Timothy Duggan (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30                        
140 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi                                  
141 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                                  
142 Wim Van Huffel (Bel) Silence - Lotto                                             
143 René Mandri (Est) AG2r - La Mondiale                                             
144 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                                   
145 Allan Johansen (Den) Team CSC                                                    
146 Matti Breschel (Den) Team CSC                                                    
147 Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux                                      
148 Eros Capecchi (Ita) Saunier Duval - Scott                                     7.11
DNF Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                               
DNF Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli          
DNF Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                                  
DNF Gerald Ciolek (Ger) Team High Road                                               
DNF Kim Kirchen (Lux) Team High Road                                                 
DNF Christian Murro (Ita) Lampre                                                     
DNF Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes                                             
DNF Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval - Scott                    
DNF Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval - Scott                                     
DNF Leif Hoste (Bel) Silence - Lotto                                                 
DNF Wim Vansevenant (Bel) Silence - Lotto                                            
DNF David Zabriskie (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30                       
DNF Alberto Loddo (Ita) Tinkoff Credit Systems                                       
DNF Daniele Contrini (Ita) Tinkoff Credit Systems                                    
DNF Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems

Final overall rankings:
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC       28:08:21
2 Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld                                              0.16
3 Thomas Lövkvist (Swe) Team High Road                                            0.40
4 Markus Fothen

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment