2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 3

News & Results

09/1/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 3

Boonen takes first Vuelta win for Belgium since 1999; Bennnati grabs overall lead.

Stage 3: September 1, 2008: Jaen - Cordoba (170 km):
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step      04:25:24
2 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                       
3 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                         
4 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
5 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole                                  
6 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                              
7 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
8 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole                              
9 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner                                   
10 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                                
11 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale                                  
12 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom                       
13 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                                      
14 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                         
15 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems                           
16 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                         
17 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                          
18 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                               
19 Karsten Kroon (Ned) Team CSC - Saxo Bank                            
20 José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía - Cajasur             
21 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia                       
22 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone            
23 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Quick Step                          
24 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                            
25 Roy Sentjens (Bel) Silence - Lotto                                  
26 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                           
27 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                               
28 David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia                        
29 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                  
30 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux                             
31 Gabriel Rasch (Nor) Crédit Agricole                                 
32 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                  
33 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                               
34 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                         
35 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia                      
36 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                    
37 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                           
38 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                      
39 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                             
40 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                               
41 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                     
42 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                        
43 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                               
44 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                        
45 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                          
46 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                        
47 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                                
48 Andry Grivko (Ukr) Team Milram                                      
49 Levi Leipheimer (USA) Astana                                        
50 Kevin De Weert (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              
51 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole                            
52 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi                         
53 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                         
54 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
55 Maarten Tjallingii (Ned) Silence - Lotto                            
56 Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom                               
57 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                
58 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
59 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                     
60 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                                 
61 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC - Saxo Bank                        
62 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                
63 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                           
64 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                     
65 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                             
66 Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia                                    
67 Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia                       
68 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
69 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                
70 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale                                
71 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
72 Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel - Euskadi               
73 Ivan Velasco

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment