2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 2

News & Results

08/31/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Sastre, Contador and Leipheimer cross the finish line.
Sastre, Contador and Leipheimer cross the finish line.

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 2

Valverde shows the others who's boss - Wins stage and takes overall lead.

d'Epargne                  
146 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                                   4.14
147 Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole                                  
148 Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale                           
149 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                                  4.36
150 Juan José Haedo (Arg) Team CSC - Saxo Bank                      5.27
151 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux                         5.58
152 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Credit Systems                     8.06
153 Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale                              
154 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucía - Cajasur                 
155 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems                           
156 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur                   
157 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                      
158 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                                      
159 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step                                   
160 Francisco Jose Martinez Perez (Spa) Andalucía - Cajasur            
161 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                             9.57
162 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom                              
163 Volodymyr Diudia (Ukr) Team Milram                                 
164 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner                                     
165 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                                    
166 Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas                                     
167 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step                                    
168 Davide Viganò (Ita) Quick Step                                 10.00
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone

Overall rankings after stage 2:
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne      04:31:10
2 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                    0.13
3 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                       
4 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                0.15
5 Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel - Euskadi             0.19
6 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                   
7 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                       0.20
8 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                    0.21
9 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi                         
10 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
11 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                        0.22
12 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                      
13 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                            
14 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne                      
15 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                           
16 Paolo Bettini (Ita) Quick Step                                   0.23
17 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Quick Step                          
18 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                 
19 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                         
20 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                     0.24
21 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                     
22 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                                      
23 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC - Saxo Bank                         
24 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC - Saxo Bank                        
25 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC - Saxo Bank             
26 Matti Breschel (Den) Team CSC - Saxo Bank                           
27 Ricardo Serrano González (Spa) Tinkoff Credit Systems            0.25
28 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                       
29 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems                           
30 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                          
31 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems                             
32 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems        
33 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank                                 0.26
34 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                                 
35 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                        
36 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                     
37 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                         
38 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                          
39 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                         
40 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                   
41 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                            0.27
42 Levi Leipheimer (USA) Astana                                        
43 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                
44 Andreas Klöden (Ger) Astana                                         
45 Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana                         
46 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                     0.28
47 Stefan Schumacher

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment