2008 Eneco Tour Results - Stage 4

News & Results

08/24/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Eneco Tour Results - Stage 4

Boonen wins stage; Greipel leads overall.

Stage 4: August 24, 2008: 4th Eneco Tour: Terneuzen (214 km):
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step      05:00:35
2 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                           
3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia                             
4 Borut Bozic (Slo) Cycle Collstrop                                    
5 Matti Breschel (Den) Team CSC - Saxo Bank                            
6 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                               
7 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom                                
8 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas                                     
9 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                       
10 Cyril Lemoine (Fra) Crédit Agricole                                 
11 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                        
12 Roger Hammond (GBr) Team Columbia                                   
13 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                      
14 José Iván Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne                 
15 Marco Marcato (Ita) Cycle Collstrop                                 
16 Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole                                   
17 Eros Capecchi (Ita) Scott - American Beef                           
18 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                     
19 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d'Epargne                   
20 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                       
21 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                         
22 Sergei Ivanov (Rus) Astana                                          
23 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Scott - American Beef       
24 Francisco Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi                
25 Michael Rogers (Aus) Team Columbia                                  
26 Steven De Jongh (Ned) Quick Step                                    
27 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                        
28 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                              
29 Aaron Kemps (Aus) Astana                                            
30 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step                                 
31 Andreas Klier (Ger) Team Columbia                                   
32 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                                 
33 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                
34 Jesús Del Nero (Spa) Scott - American Beef                          
35 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                 
36 Michal Golas (Pol) Cycle Collstrop                                  
37 Ermanno Capelli (Ita) Scott - American Beef                         
38 Koen De Kort (Ned) Astana                                           
39 André Greipel (Ger) Team Columbia                                   
40 Anders Lund (Den) Team CSC - Saxo Bank                              
41 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                               
42 Benoît Joachim (Lux) Astana                                         
43 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                                 
44 John Devine (USA) Team Columbia                                     
45 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone             
46 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale                            
47 Matthew Goss (Aus) Team CSC - Saxo Bank                             
48 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    
49 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux                             
50 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                 
51 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia                                  
52 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                     
53 Bert Roesems (Bel) Silence - Lotto                                  
54 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank                                  
55 Markus Eichler (Ger) Team Milram                                    
56 Geert Steurs (Bel) Silence - Lotto                                  
57 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                      
58 Matthé Pronk (Ned) Cycle Collstrop                                  
59 Servais Knaven (Ned) Team Columbia                                  
60 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                       
61 David Deroo (Fra) Skil-Shimano                                      
62 Thomas Frei (Swi) Astana                                            
63 Mirko Selvaggi (Ita) Cycle Collstrop                                
64 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux                            
65 Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef                      
66 Raivis Belohvosciks (Lat) Scott - American Beef                     
67 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                      
68 Francis De Greef (Bel) Silence - Lotto                              
69 Sébastien Turgot (Fra) Bouygues Telecom                             
70 Marco Velo (Ita) Team Milram                                        
71 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                        
72 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone             
73 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                           
74 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                               
75 Laurent Mangel (Fra) AG2R La Mondiale                               
76 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                  
77 Rein Taaramae (Est)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment