2008 Eneco Tour Results - Stage 2

News & Results

08/22/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Eneco Tour Results - Stage 2

Greipel wins stage; Gutierrez leads overall.

Stage 2: August 22, 2008: 4th Eneco Tour: Roermond - Nieuwegein (174 km):
1 André Greipel (Ger) Team Columbia      03:51:31
2 Juan José Haedo (Arg) Team CSC - Saxo Bank                            
3 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner                                     
4 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano                            
5 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                           
6 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia                              
7 Jürgen Roelandts (Bel) Silence - Lotto                                
8 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas                                      
9 David Kopp (Ger) Cycle Collstrop                                      
10 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                       
11 Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom                                
12 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                                  
13 Aaron Kemps (Aus) Astana                                             
14 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Scott - American Beef        
15 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                                
16 Daniele Righi (Ita) Lampre                                           
17 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                 
18 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                          
19 Denis Flahaut (Fra) Scott - American Beef                            
20 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                            
21 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              
22 Andrea Grendene (Ita) Lampre                                         
23 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                                    
24 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                       
25 Borut Bozic (Slo) Cycle Collstrop                                    
26 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux                               
27 Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole                                    
28 José Iván Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne                  
29 Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole                                 
30 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step                                  
31 Matthew Goss (Aus) Team CSC - Saxo Bank                              
32 Michal Golas (Pol) Cycle Collstrop                                   
33 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d'Epargne                    
34 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                                       
35 Koen De Kort (Ned) Astana                                            
36 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        
37 Roger Hammond (GBr) Team Columbia                                    
38 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank                                       
39 Marco Velo (Ita) Team Milram                                         
40 Michael Rogers (Aus) Team Columbia                                   
41 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                          
42 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                          
43 Maarten Tjallingii (Ned) Silence - Lotto                             
44 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux                             
45 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                               
46 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                         
47 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                                  
48 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                       
49 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                      
50 Luca Barla (Ita) Team Milram                                         
51 Marco Marcato (Ita) Cycle Collstrop                                  
52 Mirko Selvaggi (Ita) Cycle Collstrop                                 
53 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                      
54 Sergei Ivanov (Rus) Astana                                           
55 Steven De Jongh (Ned) Quick Step                                     
56 Andreas Klier (Ger) Team Columbia                                    
57 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                       
58 Romain Villa (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 
59 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                         
60 Sergey Lagutin (Uzb) Cycle Collstrop                                 
61 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                              
62 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                                        
63 Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef                       
64 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                        
65 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                   
66 John Devine (USA) Team Columbia                                      
67 Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano                                     
68 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                  
69 Wim De Vocht (Bel) Silence - Lotto                                   
70 Laurent Mangel (Fra) AG2R La Mondiale                                
71 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                      0.10
72 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                       
73 Servais Knaven (Ned) Team Columbia                                   
74 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                
75 Frank Hoj (Den) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
76 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                                
77 Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                       0.13
78 Bert Roesems (Bel) Silence - Lotto                                   
79 Jesús Del Nero (Spa)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment